Leden 2007

návštěvnost

30. ledna 2007 v 13:14 chat
návštěvnost za minulý týden byla:117 lidiček:)) a stoho nejvíc v sobotu:))


Anne Hathaway na koni

28. ledna 2007 v 12:37 Slavné osobnosti na koni
Při natáčení filmu Deník princezny2 Anne sedla na koně:))

stránka

27. ledna 2007 v 19:29 chat
stránka se bude vracet do zelené podoby:))

základní znalosti!!!1DÍL

23. ledna 2007 v 18:05 ZAKLADNÍ ZNALOSTI
Barvičky koníků
Albín- kůň bez jakéhokoli pigmentu...většinou mívají i tzv. rybí oko....jsou bílí až světle nažloutlí
Bělouš-je podobný albínovi, ale má pigment, mohou se objevit malé tmavší skvrnky, bělouši se dále dělí na:
Červený bělouš-mívají bílou srst promíšenou s rezavými chlupy
Vybělující bělouš-hříbata se rodí v jiné barvě, nejvíc hnědé nebo černé, postupem času se objevuje víc a víc bílých chlupů
Grošák-takto zbarvení koně mívají malé šedé skvrnky po celém těle
Hnědák-hnědá srst a černé žíně hříva i kopyta, dělí se na:
Tmavý hnědák-mají tmavě hnědou srst
Černý hnědák-téměř černý kůň, hnědý odstín ve slabinách
Světlý hnědák- světle hnědá srst
Zlozvyky koní
zLOZVIKY KONÍ NAJDETE ZDE VŠECHNY ZLOZVIKY KTERÉ JSEM NAŠLA V MÉM SEŠITĚ S TÁBORA Z tEORIE kdybych sem měla vypisovat všechny zlozviky co tam jsou je to delší než článek tak všeobecně
jsou tam 4 stájové zlozvyky a 8 všeobecných zlozvyků .Tak doufám že se vám to bude líbit.

STÁJOVÉ ZLOZVYKY

Velká většina stájových zlozviků je z nudy. Kůň stojící celý den ve stáji nemá dostatek pohybu a je mu věnováno málo pozornosti. Nahromaděná energie může vyústit v různé nepříjemné návykové chování. Stájové zlozvyky jsou pro jiné koně ve stáji nakažlivé a mohou snížit hodnotu koně. Při prodeji musí prodávající na tuto vadu upozornit. Pokud to opomene, může být koupě koně prohlášena za neplatnou. Nejčastěji se vyskytují následující stájové zlozvyky.


Okusování předmětů (většinou doprovázeno hltáním vzduchu)
Kůň se žeřáky zakousne do žlabu, do dveří nebo hrazení boxu a v mnoha případech při tom polkne vzduch. Proti tomuto zlozvyku existují nákrční řemeny, které mohou klkání znemožnit, pokud se však používají okamžitě v raném stádiu. Tyto řemeny mají zvlášť utvořené místo pro jícen a průdušnice, a mohou se proto utáhnout tak těsně okolo koňského krku, že kůň nemůže dát hlavu do polohy, která umožňuje klkání. Klkání vzduchu zhoršuje trávení a může způsobit plynovou koliku. Klkání můžeme částečně předejít tím, že na dveře a jiná místa, kam se kůň může zakousnout, dáme kovový plát, nebo dřevěné části potřeme hojně speciálním nátěrem, který koně odpuzuje. Nejlepší řešení je však dopřát koni dostatek rozptýlení a pohybu na čerstvém vzduchu.


Tkalcování

Tkalcování se projevuje tak, že kůň neustále přenáší svou váhu z jedné přední nohy na druhou zvláštním kývavým pohybem. Krk a hlava koně se současně kývají ze strany na stranu a přední nohy jsou rozkročené. Následkem je zbytečné opotřebovávání nohou a kopyt. Proti tomuto zlozvyku dáváme na dveře boxu speciální mříž (viz. obrázek vpravo), která má uprostřed vykrojený prostor pro hlavu koně. Tento prostor je však dostatečně úzký, aby kůň nemohl kývat hlavou sem a tam.


Kopání a hrabání

kopytyMezi stájové zlozvyky můžeme zařadit také kopání do stěn a dveří a hrabání kopyty o podlahu. Je to nepříjemný zlozvyk, kterým se ničí box a při kterém se kůň může navíc zranit.


Kousání a trhání přikrývek

Mezi koňmi nacházíme také vytrvalé kousače dek a pokrývek. Proti kousání existují poloviční náhubky, které se připevňují k ohlávce a tak koni znemožňují zakousnout se do vlastní pokrývky.


VŠEOBECNÉ ZLOZVYKY

Při následujících špatných vlastnostech můžou hrát určitou roli genetické faktory, ale častěji jsou ovlivněny okolím a výchovou


Kousání a kopání

Někteří koně koušou a kopou, pokud je jim něco nevhod. Ve většině případů je to následek špatné výchovy.


Lekavost

Lekavý kůň reaguje na sebemenší podnět ve svém okolí úskokem či útěkem. Spatří-li jakýkoli pohyb, může se najednou splašit.


Stádový pud

Následkem silného stádového pudu je někdy to, že kůň přehnaně tíhne k jiným koním anechce od nich dobrovolně odejít. Pravděpodobně to pramení z nechuti koně být sám. Od přírody je to koneckonců zvíře sociální, které se cítí lépe ve sádě.


Hrabání předními kopyty

Hrabání předními kopyty je známkou netrpělivosti.


Odmítání poslušnosti

Kůň odmítá poslušnost při práci a dává to najevo vzpínáním či vyhazováním.


Vzpínání

Toto chování může poukazovat na agresy nebo strach koně. Pokud jezdec zamezí plašícímu se koni pohyb vpřed, může se kůň začít vzpínat. Na koních, kteří se často vzpínají, můžeme jezdit s martigalem. martigal nám umožní koně lépe ovládat. Vzpínání však není vždy následkem strachu. Může to být také známka přemíry energie a radosti ze života.Vyhazování

Při vyhazování kůň napne hřbet do oblouku a skáče střídavě předníma a zadníma nohama do vzduchu. 5íkáme také, že kozluje. Koně, kteří stojí dlouhou dobu ve stáji, nekdy tímto způsobem ventilují přebytečnou energii, přičemž předvádí vskutku akrobatické a legrační poskoky. Vyhazování pod sedlem je často důsledkem protestu a odmítnutí poslušnosti. Vyhazováním se může kůň snažit zbavit se svého jezdce.


Poplašení a následné utíkání

Noční můra každého jezdce: kůň, který se splaší během vyjížďky do terénu. Kůň začne náhle splašeně utíkat, nereaguje na žádné pomůcky svého jezdce a běží hlava nehlava co nejrychleji může. Klid a rozvaha jezdce jsou nyní na místě. Nejdůležitější je nezpanikařit a dostat koně co nejrychleji zpět pod kontrolu, než vzniknou nebezpečné situace. Pokud se kůň často plaší, používáme martigal nebo ostřejší udidlo.
KOUPĚ KONĚ
Každý koňák by si chtěl určitě někdy koupit scvojeho vlastního koně.Ale aby se u nás měl kůň dobře,potřebujeme o tom tky něco vědět...

Aby se u nás měl koník dobře,je hlavní,aby jsme věděli něco o koních.Nejdůležitější je vědět jak čisti,sedlat a uzdit,něco o nemocech koní,vědět jak bezpečně zacházet s koněm,a hlavně se toho koně nebát.Pokud už se vážně rozhodneme že si koníka pořídíme,měli by jsme zvážit jeslti jsme schopní se o něho dobře postarat:
Když si půjdem vybírat koně,je důležité,aby jsme věděli o jeslti je zdraví,jestli je klisna nebo hřebec,jak je starý a jestli se k nám vůbec hodí.Taky by jsme se měli snažit se domluvit s majitelem a zkusti se na něm projet,aby jsme věděli jestli ho při ježdění zvládneme.Každopádně pokud je to váš 1.kůň,není dobré kupovat si hřebčáka.A taky musíme soudit trochu podle toho,kolik peněz jsme do koupi schopni obětovat.
Jakmile si vybereme a koupíme vhodného koně,musíme najít stáj kde bysme si ho mohly ustájit.Nejlepší je když je stáj nedaleko našeho bydliště,aby jsme mohly za koněm častěji jezdit.Stáj by se nám měla líbit,ale nesmíme čekat palác.Podle ceny je taky komfort.
Pokud už si vybereme vhodnou stáj,nesmíme zapomenout na to nejdůležitější:dobrou péči!Měli bychom si někam zapisovat kdy má být náš koník okován,kdy má přijít veterinář atd.Každý den bysme měli našeho koníka prohlédnout jeslti není nemocný nebo jestli se mu něco nestalo.Pokud je vše v pořádku,můžeme si našeho koníka připravovat na ježdění,a v tom je další kámen úrazu:jestli neumíme dobře jezdit a neumíme základní chody a něco málo ze skoků,bude náš kůň chudák,a my ho nejspíš nebudme uplně zvládat.Je důležité aby jsme si pořádili i trenéra,který by nám s koněm dával tréninky.
A abyjsme nezapoměli na další důležitou věc:musíme koníkovi kupovat potřebné vybavení,nebo s enám to ošklivě vymstí.Není to sice zrovna levná záležitost,ale důležitá.Protot vybírejste s péčí.
A to nejdůležitější:buďme na koníka hodní a mějme ho rádi,on nám to oplatí!!!!

NOVÁ RUBRIKA

23. ledna 2007 v 18:04 ZAKLADNÍ ZNALOSTI
Základní znalosti-nová rubrika


top list:))

13. ledna 2007 v 12:33 | :)))hatatidla |  chat
TOPlist