Září 2006

fríský kůň

26. září 2006 v 14:56 | koník Animák a Adélka
Fríský kůň

Úvodem...

Každý zná černobílý fríský skot, chovaný na severním pobřeží Holandska a vyvážený do světa. Fríští koně jsou známí méně, i když ve vlasti je jim věnována vroucí láska a velká pozornost. Ve skutečnosti černý frís, pocházející patrně z divokých lesních koní, zaujímá v koňské hierarchii Evropy mimořádně významné místo. Ovlivnil mimo jiné i četná britská plemena jako felleského či daleského poníka a shira.

Původ a historie:

Již římský historik Tacitus (asi 55 - 120 n.l.)zaznamenal údaje o fríském koni. Uznával starobylost a hodnotu těchto silných a všestranně užitečných zvířat, ale poznamenal, že jsou neobyčejně ošklivá. Toto plemeno se postupně stávalo mnohem ušlechtilejší a o tisíc let později je sedlali fríští rytíři a jejich němečtí sousedé, účastníci křížových výprav. Frís si však zachoval své tradiční dobré vlastnosti - vytrvalost, skromnost, sílu a učenlivost. Plemeno se zlepšilo i s přílivem orientální krve, což byl výsledek kontaktu s pouštními koňmi během válečných tazení a později i záměrného křížení s proslulým andaluským koněm, který se ze Španěl dovážel do okupovaných nizozemských provincií během osmdesátileté války (1568 - 1648). Poměrně menší fríský kůň byl po staletí chován k všestrannějším a praktičtějším účelům než jednostranní těžcí váleční koně středověké Evropy. Byl také mnohem nenáročnější. Po několika posledních století se jeho všestrannost uplatnila v zápřeži i pod sedlem v zemědělských pracích. Není divu, že se tento kůň využíval nejen při zlepšování plemen v sousedních oblastech, ale i v chovu hřebčínském.V Marbachu (německý hřebčín) používali fríské koně uľ od 17. století. Námořní obchod Frísů se netýkal jen dobytka, mečů, látek, ale i koní a přispěl tak k rozšíření plemene do vzdálenějších zemí. Norský dole gudbransdal je přímým potomkem fríského koně. Ve Velké Británii ovlivnil mnoho plemen. Frísové a jejich koně sloužili už ve starověku v pomocných jízdních kohortách římských legií v Británii a zůstali zde usazeni ještě dlouho po příchodu Římanů. Fríský vliv je zřejmý u daleských a fellských poníků a také u staroanglického černého koně ze střední Anglie. Není ale pochyb o tom, že je ale daleko významnější jako předek koně shirského. Přes svou výjimečnost fríský kůň na počátku 20.století téměř vyhynul. Chovatelský svaz byl zaloľen v roce 1879, ale popularita klusáků, mezi nimiž frís vynikal, vedla ke křížení za účelem zvýšení rychlosti na úkor původního typu. V roce 1913 zbyli ve Frísku jen tři hřebci. Plemeno zachránila druhá světová válka, kdy měli holandští zemědělci nedostatek vozidel i pohonných hmot, a proto se museli vrátit ke koním.Vážnou krizi prodělával chov fríských koní v 60. letech, kdy se chovná báze nesmírně snížila. Tato krize byla úspěšně překonána a chov fríských koní se rozšířil prakticky do celého světa. Svaz chovatelů fríských koní získal v roce 1954 titul "Královský"

Popis a charakteristika:

Dnešní fríský kůň je vždy vraník a v kohoutku měří v průměru 152 cm. Hlava je dlouhá s inteligentní výrazem a vyjadřuje veselou, ochotnou a milou povahu, uši krátké. Dobře stavěné tělo s válcovitým trupem je kompaktní a plece s plochým, oblým kohoutkem jsou mohutné, ideálně přizpůsobené pro práci v zápřeži. Linie krku a hřbetu dělá z fríse ideálního kočárového koně. Záď má charakteristický strmý sklon, oces je poměrně nízko nasazen. Nohy jsou silné a mají velmi čisté a velké klouby. Krátké zadní nohy vynikají silou. Typickým znakem plemene jsou rousy na spodní části holení a na spěnkách. Hříva, ocas a rousy jsou husté a bujné. Kopyta jsou nižší.

Využití a sport:

Frís je schopen tahat těžké náklady ve skromných podmínkách, aniž by pozbyl kondici nebo svou ochotu. Používá se také používá k práci na venkově, chodí v postroji a pro svou pohyblivost a temperament se velmi cení jako drezurní kůň. Dávno už ovšem pominuly doby, kdy měl výsadní postavení v pohřebnictví. Dnes se uplatňuje spíš v cirkusové manéži. Od roku 1986 zajišťuje spřežení frísů rozvážku zboží u Harrodse, významného obchodního domu v Londýně.

příběhy

25. září 2006 v 22:22 | koník Animák a Adélka |  novinky
Ahojky takže rozjedeme novou rubriku s názvem příběh:))

souboj o nejhezčího koníka 5 -výstava

18. září 2006 v 18:22 | hatatidla.blog
už skoro naposled hlasujte:.........................

souboj o nejhezčího koníka 5 -duel

18. září 2006 v 18:20 | hatatidla.blog
koník číslo 9:
koník číslo10

Hlášení koníka Animáka 8

18. září 2006 v 18:18 | Paiper
další kolo vyhrál koník číslo 7:))


Nová anketa č5

17. září 2006 v 11:50 | hatatidla.blog |  ankety
tak co mám nebo nemám

Nová anketa č4

17. září 2006 v 11:49 | hatatidla.blog |  ankety
tak se pusťte do hlasování

pár animaček

16. září 2006 v 17:07 | hatatidla.blog |  animace koní

příběh 1) požár ve stáji

16. září 2006 v 16:43 | koník Animák a Adélka
byl krásný jarní den,a majitel stáje si právě i se svýmy koňmi odjel na vyjížďku,ve stáji zůstalo asi 8 koníků a jeden pomocník,který když viděl že starý pán odjíždí šel si ,jak už to tak bývá zakouřit,jenže nedával pozor a neuvědomoval si možná rizika a šel kouřit na seník ,vše by se zdálo ,alespoň zatím celkem ještě v pořádku,jeenže mladíka nenapadlo nic jiného než vajg odhodit na zem u sena a slámy a odešel na pastvu pro zbytek koní,když se vracel zpátky zahlédl jak se zdálky kouří od jejich stáje,neuvědomil si že to byl on kdo požár založil,ale pospíchal zachránit ostatní koně,když přišel do stáje požár už se vlekl i chodbou stáje a rozrůstal se mladík na nic nečekal a začal dávat ven koně,naštěstí měl u sebe mobilní telefon a zavolal hasiče,kteřý požár uhasily,ale mladík si všiml že jeden kůň chybí bohužel už bylo moc pozdě na to aby se vidal do stáje ,když v tom se ozvalo řechtání a vyděšené kopání do vrat od boxu vzadu kam se požár dostal jen kousek,nakonec se podařilo koně i stáj zachránit a mladík si uvědomil že to byla jeho vina ,protože to on způsobil požár ve stáji,když se vrátil majitel mladík mu to všechno pověděl a starý pán mu povídá: už nikdy prosím nekuř ve stáji ,ale protože si koníky zachránil dovolím ti aby jsi tady zůsta!
Mladík už nikdy takovouhle věc neudělal a dokonce i přestal kouřit.
A ztoho plyne zásada číslo jedna :nikdy nekuřte ve stáji a ještě k tomu naseníku
tento příběh je smyšlený,ale myslím že se určitě něco takového již určitě stalo!!
Dávejte prosím pozor a ještě jednou NIKDY NEKUŘTE VE STÁJI:)

Na přání info o koních

16. září 2006 v 16:30 | hatatidla.blog
Ahojky náš nový parťák Adélka ,bude nám pomáhat se stránkami:)) a teď už ke koníkům:
Dneska si řekneme něco o nebezpečí které číhají ve stáji:):
Ve stáji dojde k nehodám většinou pro nedbalost,neznalost nebo zanedbání základních pravidel bezpečnosti.Zacházíte-li se zvířaty,nelze určité riziko nikdy vyloučit,ale když si počínáme opatrně a důsledně dodržujeme určitá pravidla,vyhnete se alespoň větším nehodám.
Nebezpečí požáru: ve stáji je zvýšené riziko požáru.Většina stájí je z velké části vybudována ze dřeva.Z tohoto důvodu je nutné uděklat preventivní opatření!!
A o nejdůležitějších pravidlech zase někdy příště teď si vychutnejte příběh o požáru ve stáji,myslíme že je velice napínavý!!

souboj o nejhezčího koníka 4 -výstava

12. září 2006 v 7:31 | koník Animák
tak hlasujte

Souboj o nejhezčího koníka 4.-duel

12. září 2006 v 7:29 | koník Animák
koník číslo7:
a koník číslo 8:

výtěz 3 výstavy

11. září 2006 v 18:09
výtězem 3 výstavy je koník číslo 5

Nová virtuální stáj2

10. září 2006 v 10:42 odkazy na spřátelené stránky
Hlašte se do nové virtuální stáje pravidla na webových stránkách virtuální stáje!!

Novinka na září2

9. září 2006 v 14:31 | hatatidla.blog |  novinky
Ahojík,jelikoš jsou docela dost oblíbené virtuální stáje,chtěla bych udělat něco podobného!
Zájemci ať píší na paiper213@atlas.cz a napíšou své jméno a kontakt,probíhalo by to asi následovně
Založila bych nový blog kde bvy v rubrikách byly koníci na prodej,byl by tam krámek a samozřejmě i testy a podobně,vždy byjste mi napsaly na mail kterého koníka chcete a jakou věc si chcete koupit a já vám jí přiřadím,o koníky se budete starat minimálně jednou za týden a podle toho jak se staráte bych vám udělovala bodyna začátku byjste měli 50000zp(zlatých podkov) a samozřejmě byjsme pořádaly i závody:) takže zájemci ať píší ,kdyby email nešel napište klidně i komentář a stáj byjse jmenovala:Virtuální stáj koníka Animáka .Tak doufám že se vám nápad bude líbyt a čekáme na první zájemce ,stáj se rozjede až budou alespoň 2 zájemci:)

Výhra pro Sandrušku:))

9. září 2006 v 14:06 | hatatidla.blog |  ocenění

Najdi to a vyhraj 2 -1výtěz

9. září 2006 v 13:54 | koník Animák
už máme 1ho výtěze,ale pište dál! ještě rozdáme 2ceny

Najdi to a vyhraj 2

9. září 2006 v 13:45 | koník Animák
Otázečka:U koní a psů je nejlépe vyvinut-vaším ůkolem je napsat o kterém smyslu koně je řeč
Tentokrát už žádná nápověda nebude a zase se hraje na 3 výtěze a ceny budou trošinku jiné:) no nechte se překvapit a jestli už víte tak pište do komentářů
P.S:NEZAPOMEŇTE NAPSAT ADRESU NE VÁŠ BLOG ABY JSME VÁS MOHLI KONTAKTOVAT JESTLI BLOG NEMÁTE NAPIŠTĚ EMAIL

další spřátelený blogísek

9. září 2006 v 8:54 | hatatidla.blog |  odkazy na spřátelené stránky
určitě tam jukněte,pokud máte koně rádi tak se vám tam bude líbit